poniedziałek, 9 maja 2011

Zamek w Morawicy

Kilka kilometrów na północ od gminy Liszki znajduje się Morawica. Nad wsią góruje wzgórze, na którym znajduje się obecnie kościół św. Bartłomieja. Niegdyś znajdował się tam zamek rycerski. Już w XV w. uważany był on za stary, jednak nikt nie zna dokładnej daty powstania budowli. Pierwsze wzmianki o zamku i kaplicy tam istniejącej pochodzą z pierwszej połowy XIII w. Pierwotne założenie zamkowe wzniesiono według projektu budowlanego niejakiego Zyndrama z Pogorzeli - nadwornego architekta budowlanego Księcia Bolka III Kędzierzawego. Obecnie relikty zamku występują jedynie w fundamentowych partiach obecnej plebani przykościelnej.

Wiadomo, że w 1408 rozbudowywano zamek, a z kamieni uzyskanych z rozebranej części przebudowano drewnianą kaplicę z 1200 roku znajdującą się na dziedzińcu zamku. W 1666 roku część pomieszczeń zamku przekazano na użytek kościoła i przypuszcza się, że część obecnej plebanii składa się ze starych pomieszczeń. W 1743 kościół rozebrano i na jego miejscu postawiono kościół, który istnieje po dziś dzień. Kościół stoi na fundamentach dawnego zamku. Fundamenty zamku znajdują się również pod dzwonnicą powstałą w XVIII w. Pod plebanią zachowały się chodniki, służące do ucieczki w razie oblężenia.
Zamek był jednym z najstarszych w Polsce. Pierwotnie, jego mieszkańcami był rycerski ród Toporczyków. Następnie mieszkańcami zostali Tęczyńscy, którzy byli potomkami poprzedniego rodu. Jednak już w XIVw. przenieśli się oni na nowo wybudowany zamek Tenczyn w Rudnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz