piątek, 15 kwietnia 2011

Skąd się wzięły Liszki?

Skąd się wzięła nazwa Liszki? Istnieje kilka hipotez. Najbardziej popularną jest chyba pochodzenie nazwy od lisich skór, które składano w Tyńcu panom jako daninę naturalną. Etymologię wywiedziono również od imienia pierwszego osadnika o podobnie brzmiącym imieniu. Inną popularną opinia jest pochodzenie od nazwy grzybów liszek- kurki.

Klasztor Kamedułów na Bielanach


Wiadomo jednak, że pierwsi osadnicy pojawili się w okolicy kilkadziesiąt lat wcześniej. Sprzyjały temu warunki naturalne okolic - duża ilość jaskiń służących za schronienie i krzemień - bardzo poszukiwany w ówczesnych czasach. Natomiast pierwsza oficjalna wzmianka o obecnym terenie gminy pochodzi z 1125 roku. Liszki wspomniane są w przywileju wstawionym przez legata papieskiego biskupa Idziego. Obecne nazwy jednostek gminy przewijają się w pismach związanych z Klasztorem Benedyktynów z Tyńca i Kamedułów z Bielan. Oba klasztory widać z prawie każdego miejsca w gminie.
  
Klasztor w Tyńcu

Opactwo benedyktyńskie powstało prawdopodobnie w 1044 roku, po pogańskim buncie i najeździe czeskim. Miało ono wspierać odbudowę państwa i Kościoła. Ufundowane zostało przez Kazimierza I Odnowiciela. Natomiast Kamedułowie zostali sprowadzeni na Srebrną Górę w 1603 roku przez marszałka wielkiego koronnego Mikołaja z Podhajec Wolskiego. Ich siedziba znajduje się w południowo-zachodniej części Lasu Wolskiego, nad brzegiem Wisły. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza