czwartek, 21 kwietnia 2011

Kościół św. Mikołaja

Parafię w Liszkach erygowano w 1254r. jaka jedną z pierwszych w okolicy Krakowa. Szacuje się, że w 1325 roku liczyła ona około 2000 osób - za tyle osób zapłacone zostało świętopietrze, czyli daniny składanej na rzecz papiestwa. Według podań Jana Długosza w Liszkach istniał już wtedy kościół drewniany. Drewniana świątynia została zastąpiona murowaną w 1587 roku. Dwa lata później była ona konsekrowana przez sufragana krakowskiego Jakuba Milewskiego.  

W trakcie potopu szwedzkiego świątynia została splądrowana, zniszczone zostały m.in. organy. W 1873 roku w miejsce starego kościoła wybudowano neoromańską budowlę z dwoma wieżami - jedna, strzelista, z trzema zegarami, pełniąca funkcję dzwonnicy i druga - sygnaturka nad skrzyżowaniem nawy głównej i transeptu. Na ołtarzach bocznych znajdują się XVIII-wieczne obrazy. Natomiast ołtarz główny zdobi XVII-wieczny wizerunek Matki Boskiej w srebrnej sukience. Został on konsekrowany w 1888 roku przez kardynała Albina Dunajewskiego. W 1978 r. metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła poświęcił w kościele parafialnym ołtarz soborowy.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza